В світі є багато місць паломництва. Мекка, долина Фараонів, Ейфелева вежа… А що у Франківську? Знаєш чим відрізняється четвер від усіх інших днів тижня? Знаєш-де збирається еліта міста? Знаєш. Молодець. Бо відповідь одна — «Химера».
Що це таке? Елітарне кафе? Може просто місце, де приємно холодного вечора попити теплого чаю? На нашу думку — це душа. Душа поетів, прозаїків і всіх тих, чиї долі перепліталися у чорну кавову гущу, яка, виливаючись на стіл долі, передбачала майбутнє нації.
Там плакали. Там сміялися. Там раділи і розчаровувалися. Але завжди звідти виносили щось нове і возвеличите. Там мрії ставали реальністю.
За це варто сказати «спасибі» тим людям, які мають відношення до поняття, що ховається за адресою Чорновола, 23. Ви хоч самі розумієте, що створили? Як би там не було — це історія. Історія щочетверга…
Україна, місто Івано-Франківськ, вулиця Чорновола, будинок 23 — це адреса митецької кав’ярні, що є зараз широковідомою під назвою АРТ-Клуб «Химера». Сучасний заклад громадського харчування, кафе, клуб, займає 5 залів напівпідвального поверху капітального будинку забудови 20-х років ХХ століття. Вдале розташування у центральній частині міста з динамічним потоком транспорту та перехожих, в основному студентів.
Основною привабливою рисою арт-клубу є культурно-мистецька діяльність, що було головною ідеєю втілення проекту з ініціативи Петра Шкутяка та його партнера — директора закладу Ярослава Яцишина. «Химера» народилась у листопаді 2004 року.
Для розробки концепції функціонування та художнього вирішення дизайну інтер’єрів було запрошено відомого письменника Тараса Прохаська, який є автором назви «Химера» і художника Мирослава Яремака, що виконав проектну частину дизайну приміщень, меблів, обладнання та розписів стін.
Починаючи із осені 2004 р. і до сьогодні — мистецька кав’ярня АРТ-Клуб «Химера» забезпечує проведення банкетів, корпоративних обідів, молодіжних вечірок, музичних та DJ-виступів, літературних зустрічей, презентацій, лекцій, прес-конференцій, кіно-клубу, прес-клубу, медіаклубу «КУБ» (з котрого народилася vj group «CUBE»), Rotary-клубу, покази мод, художників та колекційних виставок.
Улітку 2010 року кафе припинило своє існування і в листопаді того ж року відкрилося у новому форматі під назвою «Мармуляда», на згадку про «Мармулядову пожежу» 1868 року.