Вулиця Гетьмана Мазепи — містоутворююча вулиця Івано-Франківська, названа на честь гетьмана України Мазепи Івана Степановича.
Простягається від перехрестя вулиці Незалежності та вулиці Бельведерської до межі міста (транспортної розв’язки — кільця: Набережна імені В. Стефаника, вулиця О. Довженка).
Автошлях Н09 після вулиці Галицької проходить через вулицю Мазепи, яка далі переходить у вулицю Крихівецьку.
Ця давня вулиця міста, яка виникла ще на початку XVIII століття.
Спочатку називалася Вірменська, оскільки тоді її населяли переважно вірмени, пізніше — Брукована (через бруківку). В 1885 році була перейменована на честь короля Яна Казіміра на вул. Казимирівську. В часи правління Західно-Української Народної Республіки (1919 рік) вулиця носила ім’я Івана Мазепи. В 1936 році вулиці повернуто польську назву — Польської організації військової.
За радянських часів називалася Дзержинською. Після здобуття Незалежності повернуто назву 1919 року — Гетьмана Мазепи.
На цій вулиці розміщено Івано-Франківський державний історико-меморіальний музей Олекси Довбуша — музей-колекція, присвячений життю і діяльності Олекси Довбуша.
В основі експозиції музею — приватна колекція директора музею, доктора історичних наук, професора, заслуженого діяча України Володимира Грабовецького. Дослідник присвятив майже 45 років на збір матеріалів, пов’язаних із життям та діяльністю Олекси Довбуша. Олекса Довбуш — легендарний герой Карпат, один з ватажків опришківського руху, що боровся за визволення поневоленого селянства. У музеї відвудувачі можуть ознайомитися з такими експонатами: документи та наукові праці про опришківський рух на Прикарпатті; художні твори, присвячені Олексі Довбушу; картини, виконані ще за життя Олекси Довбуша, а також ілюстрації пізніших часів на одноіменну тематику; рукопис літературного сценарію до кінофільму «Олекса Довбуш» (Л. Дмитерка та В. Іванова); легендарна сокирка Довбуша, яку два століття зберігали нащадки свідків загибелі опришка.